Katar… prosta rzecz

Nieleczony trwa 7 dni, a leczony 1 tydzień – każdy zna to powiedzenie. Ale każdy też wie, jak bardzo może wymęczyć. A co wiedzą najbardziej rodzice – jak groźny może być zwykły katar u niemowlaka. Dlatego nie należy bezczynnie czekać aż nasz organizm a tym bardziej organizm dziecka sam sobie poradzi. Przede wszystkim należy wprowadzić domowe sposoby na katar. Najważniejszą rzeczą jest regularne oczyszczanie nosa, aby nie doprowadzić do powikłań.

Szczególnie ważne jest to u dzieci. Katar u noworodka, który po pierwsze nie potrafi sam wydmuchać nosa, po drugie przebywa cały czas w pozycji leżącej, która powoduje zaleganie wydzieliny powinien być pod naszą stałą kontrolą. Małemu dziecku nos należy regularnie oczyszczać oraz nawilżać solą morską. Starsze dzieci i dorośli powinni korzystać w tym czasie z takich naturalnych preparatów jak: miód oraz czosnek. Bardzo dobrym preparatem pomagającym naszemu organizmowi w walce jest stosowany w domach od pokoleń syrop z miodu, cukru i cebuli.
Pomieszczenie, w którym przebywa zakatarzony należy kilka razy dziennie porządnie wietrzyć. Pomocą, szczególnie w nocy, mogą też służyć nawilżacze, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy to ciepłe kaloryfery wysuszają powietrze w pokoju. Warto też pomóc dziecku lub sobie w nocy rozpylając w pokoju krople, których stopniowo uwalniane olejki ułatwiają oddychanie.

laryngolog4

Kolejnym czynnikiem, całkowicie naturalnym, który pomoże w zwalczeniu kataru jest po prostu sen. Zadbajmy w tych dniach o to, aby dodatkowo nie przesilać naszego lub dziecka organizmu. I na koniec to o czym trzeba pamiętać – katar rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Jego pojawienie się w domu powinno automatycznie uruchomić określony sposób działania. Częste mycie rąk, dokładne mycie w wysokiej temperaturze naczyń używanych przez osobę przeziębioną, przechowywanie zużytych chusteczek w workach foliowych, które regularnie wyrzucamy – to podstawa w walce z katarem, po to aby za chwilę nie chorowała cała rodzina.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie nigdy opublikowany, ani udostępniony. Pola obowiązkowe oznaczono *

XHTML: Możesz używać następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>